Bilindiği üzere emekli kredisi dahilinde bankalardan konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi gibi kredi türlerine başvuruda bulunulabiliyor. Kişilerin emekli maaşlarının tutarına göre belirlenen ödemeler sayesinde, emekliler hemen hemen hemen her bankadan kredi alabilirler. Ancak kolay yoldan kredi başvurusunun onaylanabilmesi için kişilerin hangi bankadan maaş alıyorlarsa o bankadan kredi çekmeleri daha avantajlı olacaktır.

Kredi İçin Gerekli Evraklar Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, emekliler için kredi veren bankalar arasında ilk sıradadır. Emekliler için kredi işlemlerini kolaylaştırmak adına pek çok yenilik yapan bu bankadan bireysel ihtiyaç kredisi ve konut kredisi gibi kredi türlerine başvuruda bulunulabilir ve onay dahilinde kredinizi çekebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nda kredi başvuru evrakları, öyle düşünüldüğü kadar kapsamlı ya da zorlayıcı değildir. Zaten hemen hemen tüm kredi türlerinde istenen evraklar genel olarak benzerlik göstermektedir. Ziraat Bankası’ndan bireysel ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişiler için şu evraklar istenir:

Kredi için başvuru formu

  • Kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri (pasaport ya da sürücü belgesi fotokopisi de kabul edilmektedir.)

  • Kişilerin çalışma durumunu belirten gelir belgeleri ( emekliler için şayet maaşlarını bu bankadan alıyorlarsa o zaman herhangi bir belge vermelerine gerek yok. Ancak bu bankadan maaş almıyorlarsa o zaman E- devlet üzerinden maaşlarının tutarını gösteren evrakları bankaya teslim etmeleri yeterlidir.

  • Kişilerin güncel adreslerinin bulunduğu ikametgah belgesi (şayet güncel adres sistem üzerinde kayıtlı ise o zaman buna da ihtiyaç kalmayacaktır.

  • Bankada istenebilecek diğer farklı evraklar.

  • Ziraat Bankası’nda emekli kredi için gerekli olan belgeler bunlardır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Olan Evraklar

Emekliler için konut kredisi veren bankalardan ilki olan Ziraat Bankası, bu kişiler için pek çok avantaj ve uygun geri ödeme planları sunmaya devam ediyor. Eğer siz de emekliler için Ziraat Bankası’nın verdiği konut kredisi imkanından yararlanmak istiyorsanız o zaman aşağıdaki evraklar ile şubeye başvuruda bulunabilirsiniz:

Konut kredisi için başvuru formu;

  • Nüfus cüzdanının fotokopisi (pasaport, sürücü belgesi fotokopileri de kabul edilmektedir.)

  • Çalışma durumunu belirten gelir belgesi evrakları (emekli iseniz ve maaşınızı Ziraat Bankası üzerinden alıyorsanız o zaman bu belgeye gerek yok.)

  • Satın alınacak olan konutun tapu evrakının fotokopisi;

  • Ziraat Bankası şubelerince istenebilecek diğer evraklar.

  • Ziraat Bankası internet sitesi üzerinde bu şekilde belirtilen evraklar adına daha detaylı bilgi almak için bankanın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Kredi İçin Gerekli Olan Evraklar Vakıfbank

Vakıfbank da emekliler için hem bireysel ihtiyaç kredisi hem de konut kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Vakıfbank’ta da bireysel ihtiyaç ve konut kredisi için istenen evraklar Ziraat Bankası tarafından istenenler ile aynı olacaktır. Bankanın resmi internet sayfasında tam olarak bir açıklama bulunmadığı için, sizden talep edilecek olan ekstra evrakları bankanın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenmeniz sorun yaşamanızı engeller.

Konut Kredi İçin Gerekli Olan Evraklar

Herhangi bir bankaya emekliler için verilen konut kredisi başvurusunda bulunmadan önce sizden istenen evrak listesini bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kesin bir şekilde öğrenmeniz mümkün. Her banka bu evrakların listesini ve içeriği detaylı olarak paylaşmayı yasal yönden uygun bulmuyor. O yüzden emekli kredisi için gerekli belgeler konusunu arayarak sormanız daha avantajlı olacaktır.