Nakit sıkıntısı çeken birçok emekli, maddi sıkıntısını yok etmek ya da herhangi bir taşınmazın sahibi olabilmek için, Ziraat Bankası’ndan uygun ve düşük faizlerle kredi çekebilmektedir. Ancak bankanın belirlediği tüm şart ve koşulların sağlanması, kredi notunun banka kriterlerine uygun olması da kredinin kolay alınması konusunda önemli unsurlardan birkaçını oluşturuyor.

İster Ziraat Bankası’nda hesabınız olsun ister olmasın, belli koşulların yerine getirilmesi, özel faiz oranlarından yararlanması için, kredi başvurusuyla ilgili, emeklilerin bilmesi gereken bazı konular bulunur.

Emekliler Ziraat Bankasından Ne Kadar Limitte Kredi Alabilir?

Emekliler Ziraat Bankası’ndan en fazla 36 aya kadar kredi çekebilir. İhtiyaç kredilerine göre oldukça düşük ve uygun faizlerle sunulan kredide, %1,75 faiz oranı bulunur. Alınan kredinin her 10 bin TL miktarına 50 TL tahsis ücreti eklenir.

5 bin TL kredi çeken emekliler;

 • 12 aylık taksitlerle 475 TL’lik taksit öder ve toplam ödeme 5 bin 708 TL ödenir.
 • 24 aylık taksitlerle 267 TL’lik taksit ödenir ve toplamda 6 bin 416 TL ödenmiş olur.
 • 36 aylık taksitlerde 199 TL taksit ödenirken toplamda 7 bin 175 TL ödenmiş olur.

Ziraat Bankası’ndan 10 bin TL’den 5 0bin TL’ye kadar kredi çekimi yapılabilir. Ziraat Bankası’ndan hem ihtiyaç hem de konut kredisi alabilen emekliler, sıfır ya da ikinci el ev alımı da yapabilir. Kredi faiz oranı ise, evin durumu ve vade uzunluğuna göre hesaplanır.

Ziraat Bankası’ndan Konut kredi alacak olan emekliler;

 • Birinci el konutlar için 120 ay vade kullanılır ve % 1,50 faiz oranı bulunur.
 • İkinci el konutlar için 120 ay vade kullanılırken, %1,65 faiz oranı vardır.

Alınan konut kredilerinin her 50 bin TL için 250 TL kredi tahsis ücreti de alınır. Bunun yanında konut kredisinde taksit ödemeleri; hane içinde yaşayan bireylerin aylık gelirinden fazla olmamasına dikkat edilir.

Emekliler Ziraat Bankası’ndan Faizsiz Kredi Alabilir mi?

Emekli kredi yaş sınırı Ziraat Bankası üzerinden alındığında 70 yaşa kadardır. Bunun yanında emekliler, Ziraat Bankası’ndan faizsiz kredi alınıp alınmadığını da merak edebilir.

Şu an için diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası’nın da emeklilere faizsiz kredi verme olanağı yoktur. Ziraat Bankası’nın emeklilere sunduğu uygun ve düşük faizli kredi imkânları diğer kredi tüketici kredilerinden daha uyguna gelir.

Ziraat Bankası Kredi Yaş Sınırı 2021’de Değişti mi?

Ziraat Bankası’na kredi başvurusu yapan emekliler, aylık gelirlerine göre kredi alabilmektedir. Bunun yanında emeklinin belgeleyebileceği herhangi bir geliri varsa ve bunu kanıtlayabiliyorsa, kredi miktarına bu da eklenir.

Her bankanın emekliye kredi verme yaşı farklılık gösterir. Ziraat Bankası’nın 2021 yılında da kredi yaş limiti 70 yaştır. Bu yaş üstünde kredi çekmek isteyen emekliler, bazı belgeleri bankanın isteğine göre sunmak zorundadır.

 • Kredi başvurusu formu
 • Emekli hesap dökümü
 • İkametgâh
 • Eğer konut kredi isteniyorsa alınacak konutun tapu fotokopisi
 • Taşıt kredisi isteniyorsa, aracın ruhsat fotokopisi
 • Varsa kira geliri ya da mevduat gelirinin belgesi
 • 70 yaş sınırı geçildiği için, sağlıklı olunduğuna dair, tam teşekküllü hastaneden alınan sağlık raporu

Bu belgelerin eksiksiz şekilde tamamlanmasının ardından, eğer yaş sınırı aşan emeklilerde bankanın inisiyatifinde başka belgeler istenmiyorsa, kredi alınabilir.

Ziraat Bankası 70 Yaş Üstüne Kredi Veriyor mu?

Bankalar kredi verme konusunda bazı kriterleri göz önünde bulundurur. Emekli kredi yaş sınırı Ziraat Bankası üzerinden alındığında, emeklilerin kredi borcunu ödeyip ödeyemeyeceklerini baz alır.

Ziraat Bankası’nda kredi alma yaş sınırı 70 yaştır. 70 yaş üstü emeklilere kredi verme inisiyatifi ise; kişinin ipotek verebileceği bir taşınmaz olduğunda verilebilir.