Elon Musk, Ağustos ayında gerçekleştirdiği Tesla AI Day etkinliğinde Tesla Bot adlı insansı robotu tanıttı. Yapay zekâ destekli bu üründe Tesla’nın Autopilot yazılımının kullanılacağını açıklayan Musk, robotun bakkaldan ekmek alma ve ev temizleme gibi insanların günlük hayatta yapmak zorunda olduğu sıkıcı işleri yerine getireceğini belirtti.

Tesla CEO’su geliştirdikleri insansı robot hakkında yeni bilgiler paylaştı. YouTube’daki Lex Fridman kanalına misafir olan Elon Musk, 2022’de piyasaya sürülmesi beklenen ürüne ilişkin soruları cevapladı. Tesla Bot’un sadece günlük işleri yapmaya yardımcı olan basit bir insansı robottan çok daha fazlası olmasını umduğunu söyledi.

“Tesla Bot kendi kişiliğini geliştirebilir”

Lex Fridman, Elon Musk’a Tesla Bot için bir asistan veya arkadaşlık rolü düşünüp düşünmediğini sordu. Bunun üzerine insansı robot ile alakalı planlarını açıklayan Musk, Tesla Bot’un duygudan yoksun ve monoton bir çalışandan daha fazlası olacağını açıkladı. Ayrıca zamanla kendi kişiliğini geliştirebileceğini de sözlerine ekledi.

25

Elon Musk, insanlara birçok farklı şekilde yardımcı olabilen bir insansı robot yapmanın dünya için son derece yararlı olduğunu dile getirdi. “Bütün robotlar aynı değil. Bu kişilik, sahibine ya da her ne diyorsanız ona uyacak şekilde gelişecektir” ifadelerini kullanan ünlü milyarder, sözlerine şöyle devam etti:

Bence olasılıklar sonsuz. Evet bu, Tesla’nın dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçişini hızlandırma konusundaki misyonuna pek hizmet etmiyor. Ancak dünya ile etkileşime girebilen ve birçok farklı şekilde yardım edebilen insansı bir robot yapmak dünya için son derece yararlı bir şey.

Tesla Bot’un özellikleri

Beş parmaklı eli ve iki bacağıyla tam bir insana benzeyen Tesla Bot, 172 cm boya ve 56 kilo ağırlığa sahip. Ayrıca yüz kısmında bir adet bilgi ekranı barındırıyor. Bu ekranda sahibinin bilmesi gereken detaylar yer alıyor ve robotun temel komutları yönetilebiliyor. Saatte 8 kilometre hızdan fazla koşamayacağı açıklanan Tesla Bot, 68 kg ağırlık kaldırabiliyor.

Elon Musk, Tesla AI Day etkinliğinde insanların olası bir tehlike durumunda Tesla Bot’u rahatlıkla devre dışı bırakabileceklerini söyledi. İlk prototipi 2022 yılında çıkması beklenen insansı robot kafasına yerleştirilen 8 adet kamerası ve yapay zekasından destek alarak tüm işlerini hallediyor.