Ülkemizde meydana gelen ekonomik sıkıntılardan tüm vatandaşlar etkilendi. Türkiye'nin ekonomik sıkıntılarına yönelik dünyaca ünlü finansçılardan yorum geldi. ABD merkezli finans ve haber gazetesi Wall Street Journal (WSJ), Türkiye ekonomisindeki son gelişmelerle ilgili bir yazı kaleme aldılar. Ayrıca WSJ’ye bilgi veren bankacılara ve eski yetkililer de Türkiye ile ilgili görüşlerini paylaştılar.

Öncelikle Türk lirasının bu yıl yüzde 45 değer kaybetmesinin Türkleri daha da yoksullaştırdığı belirtilirken yüksek enflasyonun ciddi bir soruna işaret ettiğinin de altı çizildi. Bu krizin Türk finans kurumlarının on yıllardır karşılaştığı en ciddi sınav olduğu ve krizin daha geniş bir finansal istikrarsızlığa dönüşebileceğinin kuvvetle muhtemel olduğu savunuldu.

Yaşanılan olumsuzluklara en önemli etkenin hükümette Erdoğan’ın yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürme politikası da dahil olmak üzere alışılmadık politikalarına karşı çıkacak kimsenin kalmaması görülürken geçtiğimiz hafta Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Lütfi Elvan’dan sonra gelen yeni bakanın Erdoğan’a sadık bir isim olduğuna dikkat çekildi.

Wall Street Journal Türkiye’deki ekonomik çözülmenin yoksullaşma yarattığı ileri sürdüğü yazıda en fazla dikkat çeken bölüm ise “Milyonlarca Türk’ü orta sınıf konumuna yükselten yirmi yıllık ekonomik patlama, insanların indirimli ekmek için sıraya girdiği, et tüketiminin azaldığı ve daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya kaçtığı bir parasal krize dönüşüyor” satırları oldu. Zira bu satırlara bakınca Erdoğan Hükümetine bir dönem ciddi destek veren bir kanalın bu satırlar ile desteğini çektiği de açıkça görülüyor. Wall Street desteğini bile isteye mi çekti yoksa gelinen noktanın onlar da savunulacak bir tarafını bulamadılar tabi ki yorum yapamıyoruz ama sadece çelişkili bir tutum olduğu açık.


Hazırlanan analiz ve raporda özellikle bu krizin öncekilerden farklı olduğunun altı çizilirken Türk Lira’sındaki devalüasyonun Erdoğan ve AKP’ye desteğin belkemiğini oluşturan işçi sınıfında ve orta sınıftaki seçmen arasında hoşnutsuzluğu yükselttiği ve Erdoğan’ın siyasi tabanının da durumdan hoşnut olmadığı aktarıldı.

WSJ analizinde, finans kurumlarının baskıya belki bir süre daha dayanabileceklerini çünkü turizmde toparlanmanın ve artan ihracatın da ekonomiye bir bütün olarak destek sağladığını, bunun da şimdilik tam anlamıyla bir ekonomik krizi önleyebileceğini belirtirken Türk bankalarının bugüne kadar döviz krizine dayanabildiğini fakat Türk Lirasının daha da düşmesinin bir banka kaçışını tetikleyebileceğinden veya Türkiye’nin dış borçlarında temerrüde düşebileceğinden endişe duymamız gerektiğinin de altını çizdiler.