DSÖ yetkisili olan Mike Ryan, Omicron varyantının erken şekilde biteceği şeklinde yer alan düşüncelerin doğru olmadığını ve en kısa sürede hükümetler tarafından önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.


Bütün dünyada koronavirüse karşı çalışmalar tam gaz devam ediyor. Son zamanlarda gündemi meşgul eden yeni varyant Omicron, ülkeleri tedbirlere sürükleyecek şekilde karşımıza çıkıyor.

OMICRON'UN SALGINI ERKEN BİTMEYECEK


Karşımıza çıkan gelişmeler hakkında önemli bir açıklama daha geldi. DSÖ yetkisili Mike Ryan, bir basın toplantısında bazı kişilerin Omicron varyantı erken bitecek iddialarına karşılık, durumun bu şekilde olmadığını ve erken bitmenin şimdilik söz konusu olmayarak hükümetlerin yeterli önlem alması gerektiğini belirtti.

omicron-2
"HAYIR SALGIN BİTMEYECEK"


Ryan, "Bence bunun doğrudan cevabı, hayır (salgın bitmeyecek)." ifadesini kullandı.


Buna ek olarak yeni varyantın, Delta varyantından daha üstün geldiğini söyledi. Özellikle Ryan açıklamasında, "Bu konuda alarmda ve uyanık kalmaya devam etmemiz gerekiyor. (Salgının biteceği konusunda) bir varsayımda bulunamayız ama (Omicron'a karşı) savunmasız durumdakileri korumak ve bulaşmayı durdurmak için şimdi harekete geçebiliriz." dedi.

Omicron Varyantı-1
OMICRON'UN ZİRVESİNE HAFTALAR KALDI


Son olarak Ryan açıklamalarında, yeni varyant Omicron'un zirve yapmasına çok az bir süre kaldığını ve bütün dünyada ki hükümetlerin çalışmalarını ve önlemlerini dört kat daha fazla arttırması gerektiğini ifade etti..