DSÖ, bu yıl Mayıs ayına dek 80 bin ile 180 bin arasında sağlık çalışanının koronavirüs sebebiyle ölmüş olabileceğini açıkladı. Fiziksel ile psikoloji olarak çökmüş olan sağlık çalışanlarının açıkça yoksul ülkelerdeki az aşılama oranına dikkat çeken yetkiliker, bu durumu ise aşı dağıtımı ile kontrol eden hükümetlerin yada şirketlerin suçlu olduğunu ifade etti.


Dünya Sağlık Örgütü DSÖ, dünya genelinde 135 milyon sağlık personeli bulunurken, "80-180 bin sağlık çalışanının Pandemi sürecinde Covid-19'dan dolayı ölmüş olabilir" diyerek tahminlerini sundu.


DSÖ Başkanı olan Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, aşı dağıtımındaki küresel eşitsizlikten ötürü ilk öncelik sağlık çalışanlarına yönelik olmalı dedi:


"119 ülkeden alınan veriler doğrultusunda dünya genelinde yaklaşık her beş sağlık çalışanından ikisinin aşılandığı kaydedildi. Yinede bu ortalama bölgesel ve ekonomik ülkeler arasında büyük farklılıklara sebep oluyor." dedi.


Afrika'da 10 sağlık çalışanından birinden daha az bir aşılama yapıldığı açıklandı. Buna yönelik yüksek gelire sahip ülkelerin yoksul ülkelere oranla aşılaması bir tık iyiyken, yoksul ülkelerde aşılamanın tam anlamıyla olmadığı ifade edildi.


Aşı dağıtımı yapan hükümet ve şirketler suçludur!


Buna ek olarak Tedros, açıklamalarında tüm bu durumların suçlusu olarak aşılamaları kontrol edip dağıtan hükümetlerin veya şirketlerin suçlu olduğunu söylerken burada bir ülke değil dünyanın verdiği ortak bir mücadele olup, yoksul ülkelere de en azından sağlık çalışanlarına aşı gönderilmeliydi. Şeklinde açıklamalar yaptı.