Doğuştan yemek borusu olmayan bebeğe mideden yemek borusu yapıldı. Artık herkes gibi ağızdan yemek yiyebiliyor. İşte detaylar...

Hatay'da yaşayan Dua ile Mustafa Neccar çiftinin bebekleri doğuştan yemek borusu olmadan gözlerini açtı. O günden bu güna kadar karnından beslenen 13 aylık Velid bebek, sonunda başarılı bir ameliyat geçirerek yemeklerin tadını almaya başladı.


10 GÜN YOĞUN BAKIMDA KALDI


Doktorlar tarafından ameliyatı gerçekleştirilen Velid bebek, 10 gün yoğun bakımda kaldı.

Burada durumu iyiye giden bebek, cerrahi servise alındı.


MİDESİNDEN YEMEK BORUSU YAPILDI


Doç. Dr. Mehmet Emin Çelikkaya yaptığı açıklamada, yemek borusu olmayan bebeğe operasyonla midesinden yemek borusu yaparak, mideyi kalbin önünden geçirip boynuna ulaştırarak ağzıyla birleştirdiklerini söyledi.

"HERHANGİ BİR EKSİKLİK HİSSETMEYECEK"


Velid bebeğin genel durumuyla ilgili konuşan doktor, "İlk doğduğunda yemek borusu hiç olmadığından dolayı ağız yoluyla hiçbir zaman beslenemedi. Artık ağzından beslenebilmeye ve tat alabilmeye başladı. Tadını alarak beslenebilmeye başladı. Şu anda gayet mutlu. Ortalama 2 buçuk saat süren bir operasyon oldu. Normalde riskli bir operasyon. Yaklaşık 10 gün yoğun bakımda kaldı. Ancak sonrasında toparladı. Şu anda beslenebildiği için taburculuğunu düşünüyoruz. Her insan gibi ve diğer bebekler gibi normal beslenebilecek. Herhangi bir eksiklik hissetmeyecek." dedi.