Diyanet tarafından hazırlanmış olan "Fetvalar" kitabında yer alan "Baldızıyla zina eden kişiye hanım boş olur mu? sorusuna cevap olarak "Eşlerden birisi zina etmesi halinde nikahlarına zarar gelmez. Baldızla yapılan zinanın ise nikahı sona erdirmemesi aslında baldızla olan evlenme yasağının ebedi süre değil geçici olmasından dolayıdır" şeklinde açıklama yapması sosyal medyada gündeme oturdu. Twitter'da zirveye yerleşen Baldız tagı görenleri şaşırttı.


Diyanet dini konularda yüksek karar ve danışma organi olarak rol almaktadır. Diyanet fetvaları "Fetvalar" kitabında bir araya getirilmiştir. Diyanet işleri tarafından basılmış olan birçok fazla baskı 2015'te 3. baskısında yer alan fetva gündemde yer edindi.

Baldızla zina sorusuna cevap


"Baldızıyla zina eden eşine boş olur mu?" bu soruya kitapta şu şekilde cevap verildi: "Zina büyük günahlardan olurken eşlerden birinin zina etmesi helal görmediği sürece nikahlara zarar vermeyecektir. Baldızla yapılmış olan zinanın nikahı sona erdirmemesi açıkça baldıla olan evlenme yasağının geçici süreli olmasından kaynaklıdır."


Baldız Twitter'da gündeme oturdu


Söz konusu fetva, gündeme oturdu. Twitter gündeminde "BALDIZ" kelimesi TT listesinin başında yer alıyor. Binlerce tweet atılan "baldız" kelimesi henüz dahi konuşulmaya devam ediyor.