İddiaya göre; Elazığ'dan Dersim'e gelecek olan nakil hastasının naklini Elazığ'a yapılması gerektiği ve bu bakımdan maaş kesinti cezası alan sağlık çalışanlarına üstüne psikoloji baskı uygulandı.

İl Sağlık Müdürü tarafından çok uzun bir süre ayakta bekletilerek sorguya çekildiklerini açıklayan Sağlık Emekçileri Sendikası Dersim Şubesi, çalışanların bu şekilde baskıcı politikalara karşı sıkıntı çektiklerini ve asla kabul edilemeyecek bir davranış olduğunu dile getirdi.
SES ayrıca eve nakil işlemlerinin yasal bir şekilde gerçekleştirildiğini ancak maaş cezası verilen emekçilerin bu durumunu kınadı.


Yönetmenlik dışı ceza uygulandı


Konu hakkında SES Dersim Şubesi, iş yükü çalışanları da tüketmiş ve stresi arttırmış durumda olurken bu koşullarda yasal bir şekilde çalışan sağlık çalışanlarına verilen cezayı ve psikolojik sorgu baskısını kınıyoruz.


Son yaşanılan olayda hem 112 çalışma yönetmenliği hemde İl ASKOM ile bölge ASKOM kararlarında yer almayan bir ceza çalışan arkadaşlarımıza kesilmiştir. 


Elazığdan Tunceli ilimize gelmesi beklenen eve nakil hastasının naklinin Elazıp iline yapılması gerektiği arkadaşlarımıza belirtilmiş ve yasal bir şekilde durumu bildiren arkadaşlarımıza maaş cezası verilmiş olup kesinliklik yasal bir uygulama değildir.


Açıkçası bu verilen ceza haksız ve hukuksuz olduğu ve verilen cezalara bir şekilde kılıf hazırlanmıştır.


Sözlü psikolojik baskı


Görev yerlerine dönen sağlık çalışanlarına İl Sağlık Müdürü tarafından saatlerce ayakta psikolojik baskıyla sorgu yapılmıştır. Kesinlikle bunca ağır iş yükünde bu durum yapılmamalıydı.


Sağlık çalışanları bidonla su taşıyor, üniformasını kendi cebinden karşılıyor


Tek yaşanılan sorunların bu olmadığını dile getirerek, suyun olmadığı sağlık merkezine bidonla su taşınıyor. Lavabo ihtiyacı için başka istasyona gidiliyor ve üniforma ihtiyacı kendi cebinden karşılanıyor şeklinde açıklamalar da yapıldı.

Tüm bunların üstüne uygulanan baskı ve ceza hukuka aykırıdır.