Koronavirüs, bütün dünya genelinde halen daha binlerce insana bulaşıp ölüme neden olabilmekte. Hatta virüs bulaştıkça daha dayanıklı hale geliyor. Birçok koşulda karşılaşarak ciddi şekilde bulaşıcı yada ölümcül olan virüs için çok farklı bir varyant ortaya çıktı.


Şuan için az sayıda tespit edilen ve B.1.1.529 olarak gelen Nu varyantının koronavirüsün şimdiye kadar tespit eidlmiş en çok mutasyona uğrayan virüs olduğu ifade edildi. Afrika kıtasında görülen yeni varyant için hükümetler, varyantın kendi ülkelerine bulaşmaması için ciddi önlem almış durumdalar.

Nu varyantı nasıl ortaya çıktı


İlk önce Güney Afrika, Botsvana ile Hong Kong'ta görülen Nu varyantı, incelemeler sonucu 32 farklı mutasyona uğradığı öğrenildi. Koronavirüs aşılarına karşı çok daha dirençli ve daha fazla bulaşıcı olduğu ifade edilen virüsün öldürücü etkileri olduğu belirtiliyor. Şimdiye kadar 10 vakada tespit edilen Nu varyantı AIDS hastasına bulaşıp mutasyona uğradığı düşünülüyor.

delta

Yapılan açıklamaya göre Nu varyantı, bugün tüm dünyada vakaların yayılma hızında büyük etkisi olan delta varyantı da dahil olmak üzere en kötü şey olabilir. Delta varyantı, normal virüsten %60 daha bulaşıcıydı. Varyantta bulunduğu tespit edilen bazı mutasyonlar ve yaptıkları etkilerse şu şekilde:

K417N ve E484A – Aşıya karşı direnç sağlıyor.
N440K ve S477N – Antikorlardan kaçmaya yarıyor.
P681H ve N679K – İkisi beraber çok nadir görülüyor, aşıya karşı direnç sağlıyor.
N501Y – Bulaşma hızını artırıyor.
G446S, T478K, Q493K, G496S, Q498R ve Y505H – Henüz etkileri bilinmiyor.