Bütçe görüşmeleri için son dakika gelişmeler ikaydedildi: Dar gelire sahip vatandaşlara yeni destek bütçesi belirlendi. 2022 yılı bütçe konusunda çok hassas başlıyor. Geliri düşük olan vatandaşlara, emekli kişilere, yaşlı ile kamu çalışanları gibi işçi hakları ve sosyal harcamalar için tam 104.2 milyar lira ayırıldı.

TBMM'ye sunulması beklenen ve görüşmelere az bir süre kala 2022 bütçesine yönelik sosyal hassasiyet dikkat çekti. Eğitim ve sosyal hizmetler konusunda ağır bir duruş sergileyen Türkiye, 2022 yılında toplumun beklentilerini karşılaması beklenen bir bütçe ile giriş yapıyor. Geliri düşük olan emekliler, yaşlılar, kamu çalışanları gibi birçok sosyal harcamalara tam olarak 104.2 milyar lira bütçe ayırıldı. 


Öğrencilere, dar gelirli ailelere ve yaşlılara tam destek!


Öğrenciler için kredi ve burs hatta pansiyon ve özel okul desteği gibi hatta harç ödeleri için destek sunulacak. Ödeme gücü bulunmayan vatandaşın sağlık faturalarına yönelik 23.4 milyar lira ayrıldı. 65 yaş üstü yaşlılarımız ve bakıma muhtaç olanlar için 13.2 milyar lira ayrıldı. Engelli vatandaşlara evde bakım ihtiyacı için 15.6 milyar lira destek ayrıldı. Özellikle engelli taşıma giderleri içinde 1.3 milyar lira katkının sağlanacağı ifade edilirken, yoksul ailelerin de enerjitüketimi için 2.4 milyar lira bütçe ayrıldı.


Ayrıca ekonomik durumu iyi olmayan aileler ile çocukları ve gençler için 2.5 milyar lira ekonomik destek sağlanacağı açıklandı.


Bütçe maratonu yarından itibaren başlayacak!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile beraber Meclis'te sunulacak 2022 bütçe görüşmeleri yarından itibaren başlıyor. Erdoğan yardımcısı Fuat Oktay yarın hem plan hemde bütçe komisyonu'nda teklif sunumunu gösterecek. Bu sunumdan sonra komisyon üyelerinin hazırlıkları için bir  haftalık bir ara verilebilir. 26 Ekim günü ise genel görüşmelere geçilecek.