Vergi Usul Kanunu, Resmi Gazete'de an itibariyle yayınlanmış durumda. Bu yeni düzenleme ile beraber; konaklama vergisi 1 Ocak 2023'e dek erlenmiş durumda. Çiftçilerin desteklenmesi adına destek ödemeleri yapılacak ve gelir vergisinden istisna tutulacak. Dijital ortamlarda kazanç sağlayanların vergi takiplerinde inceleme ve denetim yapılması için alt yapı oluşturulacak. Düzenleme kapsamında 850 bin esnaf gelir vergisi artık ödemeyecek.


FENOMENLER İÇİN 640 BİN TL SINIR


Yeni karar ile beraber sosyal medya fenomenleri ve mobil uygulamalar geliştirenler içinde bir karar alındı. Bu karar sonucu sosyal medya üzerinden para kazanan kişiler 640 bin liraya kadar olan kazançlarında yüzde 15 stopaj ödemesi gerekiyor.


Stopaj kesintileri ise bankalar tarafından uygulanacak. Yıllık beyanname verilmesine gerek kalmıyor. 640 bin liradan fazla gelirler ise gelir vergisi kapsamında işleme alınacak.


CUMHURBAŞKANI'NA ÖTV YETKİSİ VERİLDİ


Cumhurbaşkanı artık tütün ürünleri ve otomotiv sektöründe yer alan ÖTV oranına 3 kat kadar artış yapabilecek. Yeni yasanın diğer yenilikleri ise maddeler halinde şöyle;


-Yıl içerisinde geçici vergi beyannamesi verilmesi 4 iken 3 e düşürüldü. Gelir vergisi ile kurumlar vergisinin beyan tarihleri ise 1 ay kadar öne çekiliyor. Elektronik vergi daireleri kurulması istendi.


-Konaklama vergisinin yürülük tarihi Ocak 2023'e kadar ertelendi.


-ATV ile UTV olarak bilinen dört tekerli arazi araçları için yüzde 25 oranında ÖTV alınmasına karar verildi.


-Önceden motor silindir hacmi ve matrahları ile vergi alınan karavanlardan artık sabit bir şekilde yüzde 45 ÖTV alınmasına karar verildi.