Dün yapılan kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücretle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Kamu işçilerine ve memurlara yapılan artışı asgari ücrette de sürdüreceğini dile getiren Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

ASGARİ ÜCRET MESAJI

Bu yıl yağışın bol ve bereketli olduğu bir mevsim geçirerek gelecek yıl çiftçinin üretim ve gelir seviyesini daha da yukarıya çıkarmayı ümit ediyoruz. Türkiye, tarımda dünyanın 206 ülke ve bölgesine 2 binin üzerinde ürün gönderen, yılın ilk 9 ayında 17 buçuk milyar dolar gelir elde eden bir ülkedir.

Türkiye’nin tarımsal hasılada dünyada 10. sıradaki yerini daha da ileriye taşımak için çalışıyoruz. Kamu işçileri ve memurlarının ücretlerindeki artışlarla başlattığımız çalışanlarımızı fiyat artışlarına karşı koruma politikamızı asgari ücretle de sürdüreceğiz. Kapsamını ve miktarını oldukça yükselttiğimiz sosyal yardımlarımızın yelpazesini hiçbir ihtiyaç sahibi vatandaşımızı dışarıda bırakmayacak şekilde genişletiyoruz.

Sporcuların uluslararası müsabakalarda gösterdikleri başarılar milletçe herkesi gururlandırıyor. Bu başarıların kalıcı olması için altyapıdan eğitim ve teşvik programlarına kadar her alanda çok önemli faaliyetler yürütüyoruz.

Ulaştırma başta olmak üzere inşası süren büyük altyapı projelerini bir an önce milletin hizmetine sunmak için çalışıyoruz. Geçtiğimiz günlerde yerinde gördüğümüz 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Otoyolunu belirlenen tarihten bile önce hizmete açmayı ümit ediyoruz.

Son dönemde Türkiye’ye kazandırılan kültür, sanat yatırımları nesiller boyunca gençler başta olmak üzere tüm vatandaşlara hizmet verecek abide eserlerdir. Kapasitelerini büyüten, yeni inşa edilen fabrikalarla organize sanayi bölgelerinin her biri harıl harıl çalışan üretim merkezlerine dönüştü.

Üretimdeki her bir istihdam lojistik ve diğer hizmet sektörlerinde 4’e 5’e kadar çıkan ilave istihdama yol açtığı gerçeği ışığında ülkeyi büyütmek, güçlendirmek, kalkındırmak için gece gündüz mücadeleye devam ediyoruz.