Erdoğan, bugün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenmiş olan Engelli Öğretmen Ataması ile Engelsiz Vizyon 2030 Tanıtım Toplantısına katılım sağlayarak çok önemli noktalara değinerek açıklamalarda bulundu.


Erdoğan, konuşmalarında özellikle hayatını kaybetmiş olan Eski Turizm ve Devlet Bakanı Güldal Akşit'i anarak duygu dolu anlarla, "Güldal Akşit Hanımefendi'ye Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum. Partimizde pek çok hizmetler yapmıştı." dedi.


750 ENGELLİ ÖĞRETMEN ATANDI


Dünya Engelliler Günü kapsamında 750 engelli öğretmen için atama açıklaması yapan Erdoğan, "Atamalarını yapacağımız engelli öğretmenlerimize, yeni görev yerlerinde Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum." dedi.


Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında engelli memur sayıları hakkında bir açıklama yaparak, , "Bugünküyle birlikte hükümetlerimiz döneminde yapılan engelli ataması toplamda 63 bin 87'ye ulaşmış bulunuyor. 2002 yılında iktidara geldiğimizde kamuda görev yapan engelli memur sayısı 5 bin 777 idi. Nereden nereye. Kim engellilerin yanındaymış, işte bu rakam bunu ortaya koyuyor. Kim engellilere devletin kapılarını açıyormuş, uygulama ortada." diyerek çok önemli bir açıklama yaptı.

"ENGELLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN YANLARINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"


Her biri tek başına büyük bir başarı hikayesi olan engelli öğretmenlerimizin, çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirme yanında, engelleri aşmadaki mücadeleleriyle de evlatlarımıza ilham kaynağı olacağına inanıyorum. Engelli öğretmenlerimizin, zor olduğu kadar kutsal da olan vazifelerinde ihtiyaç duydukları her alanda inşallah yanlarında olmayı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca konuşmasına devam ederek,


PARALİMPİK SPORCULARIN BAŞARISI


"3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle sizlerle beraber olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyuyorum. Sizlerin vasıtasıyla ülkemizdeki ve dünyadaki tüm engelli kardeşlerimize selamlarımı, saygılarımı iletiyorum.

Dün Tokyo 2020 Paralimpik Olimpiyat Oyunları'nda kazandıkları toplam 15 madalyayla ülkemizi gururlandıran sporcularımızı Külliye'de ağırladık. Her türlü zorluğa rağmen Paralimpik sporcularımızın elde ettiği başarılar karşısında milletçe hepimiz gerçekten farklı duygular yaşadık. Elbette tüm spor dallarındaki başarılarımızı önemsiyoruz ama engelli sporcularımızın başarılarına çok daha farklı bir nazarla bakıyoruz.


ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU


Nitekim önceki gün Külliye'mizde yaptığımız 20. Milli Eğitim Şurası açılış programında öğretmenlerimizle ilgili müjdelerimizi kamuoyuyla paylaştık. Hazırlıklarını tamamladığımız Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu inşallah çok kısa sürede TBMM'nin takdirine sunacağız. Böylece öğretmenlerimizi ülkemiz tarihinde ilk kez kapsamlı, yenilikçi ve bütüncül bir meslek kanununa kavuşturacağız.

"HAK TEMELLİ POLİTİKALARLA ULAŞMAYA GAYRET ETTİK"


Sosyal adaleti güçlendirme idealimize yardım ve ihsan yerine, hak temelli politikalarla ulaşmaya gayret ettik. Bu süreçte engelli kardeşlerimizn sosyal hayata katılımını teşvik ettik. 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar birçok başlıkta engellilerimizin geçmişten gelen sorunlarını çözdük.


"384 BİN ENGELLİ KARDEŞİMİZİ İŞ HAYATINA KAZANDIRDIK"


Kamu özel toplam 398 bakım merkezinde şu an 32 bin kardeşimize yatılı bakım hizmeti sunuluyor. Kamuya ait bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde sıra bekleyen hiçbir engellimiz kalmadı. 2007 yılında başlattığımız evde bakım yardımı kapsamında 535 bin 805 vatandaşımıza aylık 1800 lira ödeme yapıyoruz." dedi.