ABD'de gerçekleşen bir araştırmaya göre erkek bebek beklemiş olan kadınların COVİD-19'a karşıdaha güçlü oldukları açıklandı. Bunun asıl sebebi ise erkek bebeklerin bağışıklık aktivitesi daha yüksek olmasından kaynaklı olduğu ifade edildi.


Massachusetts Üniversitesi tarafından yapılmış olan araştırmaya göre koronavirüse yakalanan hamile anneler ile bir açıklama gündeme taşındı. Yapılan araştırma sonucu erkek çocuk beklemiş olan hamilelerin, kız çocuk bekleyen hamilelere kıyasla koronavirüse daha dirençli oldukları belirtildi. Çünkü erkek plasentaların, anne bağışıklığını çok yüksek tuttuğu görüldü.


Yapılan araştırma koronavirüse yakalanmış olan 68 hamile kadın tarafından gerçekleşti. Bu kadınlardan alınan veriler tek tek incelendi. Erkek bebek bekleyen annelerde bağışıklık proteinleri çok yüksek olduğu görüldü. Bu bakımdan anne adaylarının vücutları daha direnç gösterince detaylar ortaya çıktı.


"Cinsiyet, anneyi çok etkiliyor"


Yapılan araştırma kapsamında açıklamalar, Dr. Andrea Edlow tarafından gerçekleşti. Bilim insanı yapmış olduğu bu açıklama ile "Fetüsün cinsiyetine göre anne hem koronaya karşı antikor üretme hemde bebeğine aktarma ile dikkat çekti" şeklinde açıklama yaptı. Hamile olanların koronavirüse yakalanmalarında erkek ve kız bebek bekleme durumlarına karşı gösterdiği direnç değişiyor.

Daha öncede bu konuda araştırma yapılmış ve bu araştırma ile doğruluğu tam olarak kanıtlanmış oldu.