SGK'dan erken emekliliği düşünenler için güzel bir haber geldi. Çocuğu olan tüm vatandaşları ilgilendiren gelişmeyle beraber SGK, emeklilikte yaş ile prim şartının düşürüldüğünü belirtti. Sigortalı çalışanlar doğum yapan kadınlara göre en fazla 3 çocuk için borçlanmayı kabul ediyor. 3 çocuğu olan kadın, her bir çocuğu için 2 yıl olarak toplamda 6 yıl erken emekli olacak.


Sigortalı olarak çalışan kadınlar için büyük avantajların başında doğum borçlanması oluyor. SGK prim ödemelerini geçmişe dönük olarak kapatmak adına doğum borçlanması avantaj sağlayacak. Bu bakımdan her yıl binlerce kadın erkenden emeklilik fırsatına kavuşacak. Sigortalı olarak çalışma hayatına devam etmek isteyen kadınlara fırsat sunulması büyük bir haber olarak kabul edildi.


Toplamda 6 Yıl Erken Emeklilik İmkanı!


Kadınların sigortalı olarak hayatlarına devam ettikleri süre kapsamında doğum yapmaları ayrıca çocuklarında sağ olması istenen şart. En fazla 3 çocuk için borçlanma kabul edilecek. Her çocuk için 2 yıl borçlanma fırsatı ile toplamda 6 yıl erken emeklilik sağlanacak.


Başvuru Nasıl Yapılır?


5510 sayılı Kanun kapsamında çalışanlar veya kendi nam ile hesabına bağımsız çalışmış sigortalılar, 2925 saılı Kanun kapsamında sigortalılar ile mülga 506 sayılı Kanun, 1479 sayılı ve 2926 sayılı Kanuna tabi tutulan sigortalılar ile hak sehipleri bu durumdan faydalanacak.
Sigortalılar ve hak sahipleri e-devlet üzerinden başvuru yapabilir ve doğum borçlanması yapabilirler. Başvuruda bulunan kadınlar işvereninden belge almak zorunda olmadan hizmet kayıtları üzerinden otomatik gerçekleşecek.