Cildin yaşlanması problemi zannedildiği gibi sadece ileri yaşta olan bireylerde görülen bir durum değildir. Yanlış beslenme tarzına sahip olan, kötü alışkanlıkları bulunan, uyku düzenine dikkat etmeyen ve stres altındaki bir bireyde de cilt yaşlanabilir. Bu haberimizde cildin yaşlanmasını engellemek için 5 tavsiye vereceğiz.

Nemlendirici Kullanın

Cildiniz kuru bir yapıya sahipse gün içerisinde maruz kaldığı kirli hava ve tozlu ortamlardan diğer cilt tiplerine göre daha fazla etkilenecektir. Bu nedenle cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmalısınız. Ama asla ucuz kozmetik ürünleri tercih etmemelisiniz. Bu konuda en iyisi eczanelere danışarak içeriğinde besleyici özellikler bulunan bir ürün seçimi yapmaktır.

Güneşten Korunun

Cildinizin güneşin zararlı etkilerinden korunması cilt kanseri dahil pek çok sağlık problemini önleyeceği gibi cildin yaşlanmasını da engelleyecektir. Bunun için cilt yapınıza uygun olan bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Bu konuda hangi ürünü kullanmanız gerektiğine dair bir cildiye hekiminden ya da eczacıdan yardım alabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin

Alkol, sigara, kafein gibi besinler cildin kötü etkilenmesine neden olmaktadır. Aynı zamanda iç organlarınızdaki yağlanma problemi, beslenmeye bağlı hormon problemleri gibi durumlar da cildinize yansıyacaktır.

Bunu engellemek adına ve sağlıklı bir bedene sahip olabilmek adına sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemelisiniz. Bunun için her öğününüzün dengeli olmasına dikkat etmek, daha doğal olan yiyecekleri tercih etmek, paketlenmiş gıdalardan uzak durmak gibi noktalara özenli yaklaşabilirsiniz.

Bol Su İçin

Su vücudumuzdaki tüm organların olması gerektiği gibi çalışması için bir temel ihtiyaç olduğu gibi cildimiz için de oldukça önemli bir ihtiyaçtır.

Yeterli su içmediğinizde cildinizin kuruması, egzama problemi yaşamanız, kaşıntı ve döküntülerin olması gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumların uzun süreli olması halinde cildiniz erken yaşlanma sorunu ile karşı karşıya kalabilir. Bunu önlemek için suyunuza cilt için faydalı olan bazı meyve ve sebzeleri zaman zaman ekleyebilirsiniz.

Makyaja Dikkat!

Makyaj malzemelerinizi satın alırken çok dikkatli olmalısınız. İçeriğini bilmediğiniz ucuz makyaj malzemeleri içerisinde cilt için zararlı olabilecek maddeler bulunabilir.

Dikkatli olmanız gereken bir durum da cildinizi makyajdan temizlemeden uyumamanız gerektiğidir.