Alman araç şirketi olan BMW, geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen bir konferansta, 2024 yılına dek Münih'te yer alan ana fabrikasında içten yanmalı motor üretimi yapmayacağını duyurdu.


Başta iklim sorunları ile farklı sektöre karbon izini düşürmek ve iklim krizini gelecekteki tehlikeden korumak adına, yeni teknolojik gelişmelere doğru yönelme gerekiyor. Bu konuda otomotiv sektöründe, yakıtın motor içinde yanma

odasında belli limitlerde yanması sonucu piston hareket eder ve buna gerekli olan ise benzin, motorin ve LPG'dir. İçten yanmalı moto ICE, karbon ayak izi konusunda zararlı olduğu için daha az zararlı üretimlere yönelme başladı.

Araçlarda yer alan motorun kullandığı yakıtlar yakıldığında dışarıya gaz çıkıyor ve çevreye yayılarak zarar verecek dereceye geliyor. Gezenin ortalama sıcaklığı yükseldiği için zarar başlıyor. Dünyada milyonlarca araç yer alıyor. Bu bakımdan zarar milyon derecelere ulaşıyor. Tüm bunlar ele alındığında çoğu otomotiv firması yenilik peşinde koşarak daha az zarar veren üretimlere doğru koşuyor.

BMW'nin endişesi yok!


Karbon ayak izi konusunda çok dikkatli adımlar atan BMW, elektrikli i4 modelinin üretim başlangıcına başladı. 2024 yılına kadarda Münih'te ana fabrikasında içten yanmalı motor üretmeyeceğini duyurdu.