Ülkemizde bir süredir EMS isimli uygulama kullanılmakta. Akaryakıt alan vatandaşların cebini direk etkileyen bu sistem fiyatların belirli düzeyde kalması için devletin ÖTV'den vazgeçmesi bazlı çalışmakta. Kısacası akaryakıta yansıması gelen fiyat, EMS ile ÖTV'den karşılanıp pompaya yansımıyor ve vtaandaşların cebinden çıkmamış duruma geliyor. 


Ancak bu uygulamanın artık sürdürülebilir olmadığını ve EMS'den vazgeçildiğinde akaryakıtlara hemen 2,5 ila 3 TL arasında bir zam geleceğini ifade etti.

"Geçici çözüm varsa yıkıcı etkisi olur"


Karyağdı, açıklamalarında alkol ve tütün ürünlerindeki ÖTV'yi arttırarak finansman giderlerini hükümetin kısıtladığını ve kurumlar vergisinin yüzde 25'ekadar çıkararak araç giderlerinin yüzde 70'i kadar gider yazılmasını sağlayarak akaryakıttaki ÖTV açığı kaynak oluşturmaya çalıştığını söyledi. Hatta gelirin oluşturulduğunu ancak geçici bir çözüm olduğu için yıkıcı etkisi yeni yeni ortaya çıkmaya başladı dedi.

Rakamlar ne anlama geliyor?


Akaryakıtta gelinen son noktaya ait açıklamalarda da bulunan Karyağdı, ülkemizin akaryakıtta bir zamanlar en fazla vergi alan ülke olduğunu ve 2005 yıllarında kurşunsuz benzinde yüzde 75'den fazla vergi alınırken bugün yüzde 27 oranında vergi alınmaktadır. 
Geçici bir çözüm olan EMS'den vazgeçilirse akaryakıt pompalarında 2,5 ila 3 TL arasında zammın hemen söz konusu olması bekleniyor.