KEFEK (TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu) çatısı altında oluşturulmuş kadın iş ve aile yaşamlarının uygun hale getirilmesi ve sorunların çözüme kavuşturulması adına alt komisyona tespit ile öneriler sunuldu.


ÇALIŞAN VE ÇALIŞMAYAN KADINLAR İÇİN


Aile ile Sosyal Hizmetler Bakanlığı çatısı altında Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü yetkililerinin yapmış olduğu sunum ile ülkemizde ki kadınların istihdama katılım oranlarının yüzde 28,9 oranında ve kayıt dışı çalışma oranlarının ise yüzde 36,8 olduğu ifade edildi.


Ülkemizde 15 yaşından büyük 31 milyon 623 bin kadın nüfusu bulunuyor ve 22 milyonu çalışmamakta.
Kırsal kısımda çalışmakta olan kadınların ise yüzde 96 oranında ücretsiz, aile işçisi ve kayıt yapılmamış şekilde çalışmakta.
Ülkede ücretli çalışan kadınların oranı ise yüzde 30,6 olarak ifade edildi. Bunların yüzde 12,2'si işveren olarak çalışıyor. Yüzde 17,1'i ise kendi hesabına çalışıyor.


MESAİLER ESNEK OLMALI


Kamuda çalışmakta olan memurlar için çocuklar ilköğretim dönemine gelene kadar velilerin yarı zamanlı çalışması için düzenleme gelmeli. Mesai saatlerinin kreş ve okul öncesi eğitime dayalı kurumlarla giriş çıkış saatlerinin uygun hale getirilmesi gerekli.


Salgın sürecinde elde edilen deneyimlerden yola çıkarak kamuda esnek çalışma için kalıcı düzenlemeler olmalı. Hibrit modele geçilmeli ve iş ile evde çalışma imkanı sunulmalı.

BABALIK İZNİ SÜRESİNE DÜZENLEME


Doğum sonrası ücretli babalık izni için sürenin arttırılması gerekiyor.


Kreş desteğinin yanı sıra ücretli izinler ve doğum sonrası izinlerin artması fayda sağlayacaktır.


EVLİLERE VERGİ İNDİRİMİ ŞART


Çalışanlar için kreş ile nakit desteği yapılmalı.


Ücretli analık ile babalık izin süreleri artmalı.


Evliler ile bekarlar için farklı vergi oranı getirilmeli.


Çocuk sayısına göre vergi dilimlenmeleri düzeltilmeli.