Banka kredi notu puanlara göre bir sınıflandırma sistemine sahiptir. Bu sınıflandırmadaki yeriniz ise sizin kredi notunuzdur. Bu değişebilir ve iyi ya da kötü olabilir. Bu nedenle kredi notu dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.

Az Riskli Kredi Notu

Az riskli kredi notunda genelde kredi verilebilir ancak burada bilinmesi gereken şey ise bazı bankaların az riskli gruba da kefil istemesi söz konusudur. Az riskli kredi notu düzeltilmesi gereken ve düzeltilmesi de daha kolay olan bir nottur. Bu nedenle az riskli gruptan çıkmaya çalışmak önem arz etmektedir.

kredinotu

Kredi Notuna Göre Kredi Hesaplama

Kredi notu sadece ödemeler ile alakalı değildir. Burada önem sırasında ilk sırada yaptığınız ödemeler yer alsa da işiniz var ise, geliriniz var ise bu gibi durumlar da etki etmektedir. Kredi notunuzun öğrendikten sonra ise kredi hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz ancak genelde insanlar kredi notlarına göre bir hesaplama yaptıklarında bunda yanılırlar çünkü doğru bir hesaplama olmaz. Burada bilmedikleri pek çok faktör de söz konusudur ve kredi notu tek başına yeterli değildir. Ancak kredi notunun grubuna göre kredi alıp alamayacağınızı bilebilirsiniz. Banka kredi notu kaç olmalı sorusunu sorarak ise kredi not sınıflandırmasını öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu elbette risk sınırında olmamalıdır. Bu oldukça önemlidir. Ödemelerinizi de buna göre yapmanız tercih edilmelidir. Aksi durumda kredi notunuz riskli sınıra girdiği anda kredi alma ihtimaliniz düşer ve kredi oranlarınızda da olumsuz etkiler görünür.

·         Kredi notu 0 ve 1900 arasında herhangi bir sayı olabilir.

·         1900 elbette en iyi sayıdır ancak ona yakın bir sayı olması da yeterlidir birçok kredi için.

·         Diğer durumda yani 0’a yakınlıkta ise bu risk grubuna yakınlığı da ifade eder. En düşük 0 ve 699 arasındadır.

·         Yüksek risk de denir. 700 ve 1099 arasında ise kredi alma ihtimaliniz biraz daha artar ancak burası da riskli olarak görülür.

·         1100 ve 1499 ise az risk grubudur. Burada birçok opsiyona sahip olsanız da hala risk grubunda olduğunuz bilinmelidir.

·         1499 ve 1700 arasında bir kredi notunuz var ise bu oldukça iyidir ve pek çok kredi alabilme şansınız vardır.

·         Ancak diğer opsiyonları da karşılamanız önemlidir. 1701 ve 1900 arasında iseniz ödemelerinizi her zaman düzenli yaptığınız anlaşılmaktadır.

Kredi Notu 1 Ayda Kaç Puan Yükselir?

Kredi notunuzun yükselmesi veya azalması tamamen sizlerin yaptığı ödemelere bağlı olarak değişmektedir. Bu oldukça önemlidir çünkü kredi notunu arttırmak pek çok insanın kredi alabilmesi için önemli bir faktördür. Kredi notu yükselterek pek çok olumlu durumdan faydalanabilirsiniz.

Kredi notu elbette 1 ay içerisinde yükselebilir ancak bu yukarıda da belirtildiği gibi yaptığınız ödemeye bağlı olarak değişecektir. Asgariyi öderseniz farklı yükselir veya tamamını öderseniz farklı olarak yükselir. Eğer ki kısa sürede kredi notunuzun olabildiğince yükselmesini istiyorsanız ödemelerinizin tamamını yaparak en iyi sonucu alabilirsiniz. Ancak bunun için de kredi notunuzun hali hazırda yüksek olması iyi olacaktır.

Eğer ödemelerinizi biraz geciktirdiyseniz bu süreçte yapacağınız ilk ödemelerden iyi bir sonuç alamazsınız ancak düzenli bir ödeme gerçekleştirirseniz kredi notunuz daha hızlı yükselecektir. Banka kredi notu kaç olmalı sorusundan sonra sorulan sorulardan biri de kısa sürede kredi notunun ne kadar yükselebileceğidir. Bu sayede ne kadar kredi çekebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz