Bilgi eksikliği, borçlanma ve kredi notunun 1000 ile 1400 aralığından yüksek bir aralıkta olması dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunmaktadır.

Bankalar Neden Banka Kredisini Reddeder?

Krediler, bankalara göre ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da bu minimalde kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile ihtiyaç sahiplerine sunmaktadır. Kredi başvurusu sürecinde, krediniz onaylanmamıştır mesajı da muhtemel sonuçlardan bir tanesidir.

Kredi için başvuru işlemi kredi alınmak istenen banka ve kredi türü ile ilgili istenen belgeler ve gereklilikler değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla, banka kredi başvurusu hangi nedenlerle reddedilir konusunda gerekçe gösterilen nedenler de bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak ise tüm bankaların baktığı reddetme nedenleri maddi gelir ve daha önce ödeme süreçlerinde gösterdiğiniz performansa bağlıdır.

Bankalar kredi reddetme sürecinde ön sürdüğü belli başlı nedenler; kredi notu, eksik belge, yanlış bilgi temini ve gelir yetersizliği şeklindendir. Kredi için başvuru yapan kişiler özellikle, eksik belge gibi noktalara dikkat etmelidir.

Kredi Başvurusu Reddedilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kredi reddi genellikle kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanmıştır mesajı ile başvuru yapan kişinin telefon numarasına iletilmektedir. Kredi reddi gibi bir durum ile karşılaşılması halinde ilk olarak yasal takibe düşüp düşmediğini kontrol etmelidir. Bu kontrolün ardından, kredi veren diğer bir bankanın seçeneklerini inceleyerek diğer bankalara başvuru seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Her bankanın kendi içerisinde belirli bir sistemi ve kredi verme puanlaması vardır. Bu nedenle tek bir bankadan red almak sizi umutsuzluğa sürüklemesin. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir süreç vardır. Bir bankadan kredi başvuru yapılmasının ardından diğer bir bankadan kredi başvurusu yapmak olumsuz bir adım olacaktır.

Dolayısıyla, kredi başvurusu yapan kişiler öncelikle kendisi için en uygun bankadan başvuru yaparak sonuçlanmasını beklemelidir. Ardından gelen süreçte red olması durumunda başka bir bankaya kredi başvurusu yapılabilir. Banka kredi başvurusu hangi nedenlerle reddedilir konusunda belgelerin eksik olması, gelir durumu ve başvuru sürecinde doğru bilginin sağlanması büyük bir önem taşımaktadır.

Banka Kredisi Reddi İçin En Önemli Etkenler; Kredi Notu

Kredi almak için en önemli etkenlerden bir tanesi bankalarda bulunan kredi notu ibaresidir. Kredi notu daha önce kredi alan kişilerin, ödeme sürecinde nasıl bir ödeme yaptıkları ve herhangi bir borcu olup olmadığı gibi bilgiler doğrultusunda banka tarafından kişiye verilen nottur.

Diğer yandan kredi notu, kredi müdürlük kredi onayı işlemlerinde ilk dikkate alınan bilgidir. Bu noktada, kredi notunuz düşükse ya da daha önce ödenmemiş borçlarınız ve icra gibi durumlar varsa kredi almak için bankalar tarafından oluşturulan kara liste denen listeye düşersiniz ki bu da kredi almanızın en büyük engellerinden bir tanesidir.      

·         Kredi notu 0 ile 699 arasında olan kişilerin 700 ile 1099 puan aralığında olan kişilere göre daha azdır.

·         1100 ile 1499 puan aralığı ise kredi almak için makul kabul edilebilecek bir aralıktır.

·         Ancak en yüksek şansa sahip olan puan aralığı 1700 ve 1900 arasındaki kişilerdir.

Gelir Yetersizliği

Banka kredi başvurusu hangi nedenlerle reddedilir konusunda bir diğer etken ise gelir yetersizliğidir. Bankalar kredi vermek için kredi başvurusu yapmak isteyen kişilerde mal ve gelir durumu ile ilgili bazı belgeler talep etmektedir.

Bu noktada, kredi için başvuru yapan kişini kredi için ne kadar başvuru yaptığı ve ne kadar gelire sahip olduğu dikkate alınmaktadır. Örnek; 10 Bin TL olan ihtiyaç kredisine başvuran bir kişinin taşıt ya da düzenli bir maaş göstermesi yeterli olabilmektedir.