Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ülkemizin başarılı enerji diplomasisi yürütere ciddi arz kriteri oluşturduğunu ve sıkıntısız bir şekilde gaz ihtiyacının temin edileceğini açıkladı.


Azerbaycan ile 2024 sonuna kadar geçerliliğini koruyacak olan ve Bakü-Tiflis-Erzurum hattından gelmesi planlanan 11 milyar metreküplük ek doğal gaz ticaret anlaşması imlazandı.

11 milyar metreküplük anlaşma imzalandı


Fatih Dönmez, açıklamalarında ülkemizin ilave doğal gaz arzının sağlanması konusunda ilerlemeler kaydettiklerini dile getirdi. Bunun yanı sıra ülkemizde ciddi bir arz krizi yaşandığını ve önümüzde ki dönemin sıkıntısız geçeceğini belirtti. Sözlerinde ayrıca, "Kış yaklaşırken gaz talebi artış kaydetmeden, gaz talebinin karşılanmasıa yönelik olumlu gelişmeler kaydedildi" dedi.


Azerbaycan ile yapılan anlaşma 2024 sınuna kadar geçerli olup tam 11 milyar metreküplük ilave doğal gaz ticaret anlaşması yapılmış durumda.


Türkiye Petrolleri ile BOTAŞ satılmıyor!


Dönmez, açıklamalarında ayrıca Türkiye Petrolleri ve BOTAŞ'ın satılacak iddialarına karşılık bir açıklama yaparak hem Türkiye Petrollerinin hemde BOTAŞ'ın satılmasının mümkün olmadığını belirtti. Bu şekilde bir konuşmanın bile hiçbir şekilde toplantılarda geçmediği tamamen asılsız bir iddia olduğunu ifade etti.