Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kısa süre önce asgari ücretin tespitine yönelik ciddi açıklamalar yaptı. Geçtiğimiz gün düzenlenen Kabine Toplantısı'ndan sonra gazetecilere açıklama yaparak bir çok konuya netlik kazandırdı.

"GÖRÜŞMELER İLK HAFTA BİTERME KARARINDAYIM"


Bilgin, görüşmelerden sonra, "Ben görüşmeleri ilk haftada bitirme kararındayım. Olur gibi görüyorum. İlk görüşmede değil de bir hafta içinde, haftanın başında ve sonunda görüşürüz." diyerek açıklamalarına devam etti.


"SONA DOĞRU YAKLAŞIYORUZ"


Bilgin açıklamasında ayrıca asgari ücretin tespitine yönelik aralık ayının sonunu beklemek istemediklerini söyleyerek , "Aralık ayının başında başlarız, 1-2 hafta içinde bitiririz. Bu sefer erken bitirme eğilimindeyiz. Çünkü taraflarla, sosyal ortaklarımızla görüşüyoruz. Onlarla bir uzlaşma noktasına doğru gidiyoruz. Araştırmamızın ilk verileri de onlarla uzlaşabileceğimiz yönünde." açıklama yaptı.


"DESTEK İŞÇİYE ARTIK"


Bakan Bilgin ek olarak asgari ücrette işverenlere sağlanmış olan 75 liralık desteği hatırlatarak bu süreçte ne gibi bir yol izleyeceksiniz sorusuna karşılık "O daha önce Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği bir karardı. Uygulandı ve bitti. İşverene destek vermeyeceğiz, işçilerimize destek vereceğiz." cümlelerini kullandı..


Bakan Bilgin ayrıca işçiye verilecek desteğin nereden ve nasıl karşılanacağına da cevap vererek "Onu bilmiyorum, nereden verirsek. Doğrudan doğruya belirleyeceğimiz rakamın seviyesine göre, miktarına göre. Bütçeden aktarılan veya başka bir şekilde." dedi.


"ASGARİ ÜCRET ANKET SONUCU ÇARŞAMBA GÜNÜ BELLİ OLACAK"


Ek olarak asgari ücretin tespitine yönelik düzenlenen anketin sonucunun çarşamba günü netlik kazanacağını söyleyerek, "Önce Cumhurbaşkanı'mızla paylaşacağım. Muhtemelen bir sonraki kabinede araştırmanın sonuçlarını takdim ederim." şeklinde açıklama yaptı.