Geçtiğimiz aylarda Cumhubaşkanılığı kararnamesi ile sıfır otomobillerde ÖTV düzenlemesi yapıldı. Bu düzenleme ile bir çok modelde araç daha düşük ÖTV dilimine girdi ve ortalama 50 bine kadar fiyat indirimi yapıldı. Fakat doların artması ile birlikte firmalar bu durumun tam tersini uygulama hazırlığında.

Uzun zamandır çip krizinde olan otomobil pazarı şimdi ise artan döviz kurundan etkileniyor. Kurun bir ayda yaklaşık % 10 yükselmesi otomobil pazarınada yansıyacak. Firmalar kasım ayın yüzde 3 ile 5 arasında zam yapmak için hazırlıkları başlattı. Zam oranı 2022 yılının Ocak ayına kadar yüzde 12'ye kadar yükselmesi söz konusu olabilir.

ORTALAMA 60 BİN LİRA

Kurun yükselmesi ile yapılacak olan zammın yanında yüzde 50 ÖTV diliminde bulunan bir çok modelin yüzde 80 oranında vergi dilimine sokacak. Zammın yanında otomobil fiyatlarına 60 bin liralık vergi farkıda eklenmiş olacak.

Sektörün ileri gelen temsilcileri, çip sorunun çözülmesi sorunu çözmeyeceğini ve artan fiyatların talepleri aşağı yönde çekeceğini dile getiriyor. Sıfır araçlarda yaşanan bu zamların son dönemde düşüşte olan ikinci el pazarını biraz daha hareketlendirmesi bekleniyor.

Bazı markalar, kur artışından sonra daha ulaşılabilir olması için düşük donanımlı olan araçları Türkiye’ye getirmeye odaklandı. Özellikle fiyatı daha uygun olan ve yüzde 50 ÖTV dilimine girme şansı olan modellerde bu alt donanım paketleri tercih ediliyor.

Sektör temsilcilerine göre, kur artışı devam ederse zaten sınırlı sayıda olan yüzde 50 ÖTV dilimindeki araç sayısı, birkaç aya kadar neredeyse sıfırlanacak.

İKİNCİ ELE TALEP ARTACAK

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, çip krizi, küresel tedarik problemleri ve sürekli artan döviz kurları nedeniyle kasım ayından itibaren tüketicilerin yeniden ikinci el araç almaya yöneleceğini ifade etti. Bu durumun ikinci elde fiyatları da yukarı çekeceğini belirten Yalçın, gelecek yıl pazarın hareketleneceğini söyledi.