Pandemi nedeniyle ilk kepenk indiren büyük şirketlerden biri Apple olmuştu. Pandemi sürecinde aylarca kapalı kaldıklarına şahit olduğumuz Apple Store’lar tekrardan kapanma kararı ile gündemde. Tüm fiziksel mağazalar için bir karar verilmiş olunmasa da ABD ve Kanada’da birkaç fiziksel mağaza, COVID-19 nedeniyle kepenk indiriyor.

Bazı Apple Store’lar, yeni varyant nedeniyle kapandı


Fiziksel mağazalar Apple için büyük önem arz ediyor. Sade ve fütüristik tasarımlarıyla ziyaretçilerinin ilgisini çabucak kazanabilen fiziksel mağazalar, bir Apple ürünü satın alırken daha hoş bir deneyim yaşamanızı bile sağlayabilir. Ancak pandemi başından beri bu ziyareti gerçekleştirmekte pek özgür olamadık. Pandeminin başından beri 75 hafta kapalı kalmış olan fiziksel mağazalar, yeni varyant ile tekrar kepenk indirmek durumunda kaldı.


Bugün üç mağaza için kapanma kararı gelmeden bir gün önce tüm mağazalar için maske zorunluluğu uygulaması başlamıştı. Ülkemizde halihazırda kapalı ortamlarda dahi maske zorunluluğu uygulansa da ABD’deki bazı eyaletlerde maske takma zorunluluğu bulunmuyordu. Bu zorunluluğun gelmesi ve üç mağazanın kepenk indirmesi, COVID-19’un Omicron varyantının ne kadar ciddi olduğunu gözler önüne seriyor.

İlerleyen haftalarda pandeminin seyrine göre dünya genelinde başka mağazaların da kapatıldığı haberlerini duyabiliriz. Yeni varyantın bulaşıcılığının epey yüksek olması, mağazaları ziyaret edenleri tehdit ediyor ve kısa vadede bu durumdan kurtulmamız da pek mümkün görünmemekte. Ülkemizdeki Apple Store’lar için şu anda bir kapanma kararı söz konusu olmasa da yeni varyantın seyrine göre mağazalar yeniden kapanma kararı alabilir.