Bloomberg’in bildirdiğine göre Apple, çip geliştirmeyi arttırmak için şirket içerisinde de faaliyete geçiyor. Buna ek olarak kablosuz yonga seti üretimine odaklanacak yeni bir ofis kuruyor. Şirket, şu anda Broadcom, Skyworks ve Qualcomm gibi şirketlerden tedarik edilen parçaların yerini doldurabilecek bileşenler geliştirmek istiyor. Bunun için de Güney Kaliforniya’daki bir ofis için mühendisler tutmaya başladı.

Apple, iş listelerine dayanarak modem çipleri ve kablosuz yarı iletkenler konusunda uzman kişiler arıyor. Bu noktada tesiste işe başlayacak kişiler kablosuz radyolar, radyo frekansı entegreli yarı iletkenler ve Bluetooth ile WiFi‘ye bağlanmak için gereken yarı iletkenler üzerinde çalışacaklar.


Apple, Broadcom ile anlaşmayı 2023’te bitiriyor


2020 yılında Apple, Broadcom ile üç buçuk yıllık çok yıllı bir anlaşma imzaladı. Bu da 2023‘te sona ereceği anlamına geliyor. Anlaşma şartlarına göre Broadcom, Apple’a kablosuz bileşenler ve modüller alanında belirtilmiş yüksek performans yelpazesi sunuyor.


Sözleşme sona erdiğinde Apple‘ın Broadcom bileşenlerini kullanma zorunluluğu ortadan kalkıyor. Bu noktada da kendi bileşenlerini üretme hakkına sahip olacak.

Çip üretimi şirket içerisine taşınıyor


Apple, üçüncü taraf tedarikçilere olan bağlılığını azaltmak ve çip üretimini artırmak için durumu şirket içerisine taşıyor. Örneğin şirket, 5G modem çipi geliştirme işinde ilerlediğinde Qualcomm‘dan 5G çipleri tedarik etmeyi sona erdirebiliyor.

Ortaya çıkan son söylentiler, Apple‘ın modem yongalarının 2023 model iPhone cihazlarına kullanıma sunulacağını ortaya koyuyor. Bu nedenle şirket, iPhone 14 serisinde Qualcomm yonga setlerini kullanmaya devam ediyor.

Sizler Apple‘ın yonga setlerini kendisinin üretme kararı alması hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!