Apple kısa bir süre önce resmi açıklama yaparak vintage yani eski bir ürün kategorisine iPhone 6 Plus modelini taşıdı. Bu bakımdan 31 Aralık 2021 itibariyle nostaljik ürün olarak karşımıza çıkan iPhone 6 Plus'ın tamiratını Apple yetkili servisler tarafından yapılmayacak. 


iPhone 6 Plus, artık tarihi eser oluyor!


MacRumors tarafından ele geçirilen Apple içi şirket yazışmasına göre ünlü Amerikan devi, çok yakın zamanda nostaljik ürün listesini güncelleyerek iPhone 6 Plus’ı da bu kategoriye alacak. 31 Aralık 2021 tarihinde üretiminin sonlanmasının 5. yılına girecek olan cihaz, yeni yıldan itibaren artık nostaljik cihaz olarak adlandırılacak ve servis hizmeti bi süre sonra durdurulacak.


2014’ün Eylül ayında piyasaya çıkan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, müşterilerin uzun zamandır beklediği4,7 inç ve 5,5 inç ekranlara sahipti. Her iki cihaz da Apple’ın şimdiye kadar sattığı en popüler akıllı telefonlardan oldu.

iPhone 6 Plus’ın üretimi 2016’da durdurulmuş olsa da iPhone 6, en az 2018’e kadar belirli bölgelerdeki seçkin perakendeciler aracılığıyla satın alınabiliyordu. iPhone 6’nin nostaljik ürün kategorisine girmesi için en az 2 sene daha var.

plus

Nostaljik (Vintage) ürün nedir?


Bir ürünün Apple tarafından nostaljik (vintage) kategorisine alınması için öncelikle üretiminin noktalanması ve üretimi durduktan itibaren en az 5 yıl geçmesi gerekiyor. Apple tarafından nostaljik ürün kategorisine alınan herhangi bir ürün, Apple Yetkili Servisi veya anlaşmalı tamir ve donanım partnerlerinden hizmet alamıyor.

Bu anlamda eğer nostaljik sınıfına alınmış bir Apple cihazına sahipseniz ve cihazınız bozulursa, tamir işlemini Apple ile anlaşması olmayan bir hizmet sağlayıcıya yaptırmak durumunda kalacaksınız demektir. Bu anlamda çok yakın bir zamanda iPhone 6 Plus cihazınızı Apple aracılığıyla tamir ettiremeyeceksiniz.

Apple’ın nostaljik ürün politikasındaki tek istisnai ülke ise Fransa… Fransa’da 31 Aralık 2020’den sonra satın alanan herhangi bir iPhone veya Mac, ürün nostaljik kategorisine alınsa bile 7 yıl boyunca Apple Yetkili Servislerinde tamir edilebiliyor.


Peki sizler Apple’ın nostaljik ürün sınıflandırması hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce bu uygulama, cihazların ömrünün daha kısa olmasına sebep oluyor mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.