ABD tarafından çok ciddi bir iddia gündeme geldi. Çin ile uzun bir süredir aralarında sorunlar bulunan ülke, ticaret savaşları devam ederken çok ciddi bir iddiada bulundu. Çinli organizasyonları sırasıyla listeye almış olan hükümet, Çin'in biyoteknolojik gelişmeler kaydettiğini söyledi.


Basın konuşması yapan bir yetkili, olanları ciddi bir şekilde takip ettiğini söyledi. Çin tarafından ise bir cevap henüz gelmedi.


Çin beyin kontrol silahı mı geliştiriyor?


ABD tarafınca listeye alınmış olan birimlerden birisi de Çin'in Askeri Tıp Bilimleri Akademisi oluyor. Bakıldığında 11 kuruluşu ile beraber kara listeye alındığını biliyoruz. ABD'nin iddialarına göre tek kendi çıkarları için değil dünya çıkarları nı da sıkıntı altına alıyor. Çünkü üst düzey bir yetkiliye göre Çin bu akademi ile beraber beyin kontrol teknolojisi geliştiriyor. İddialara göre bu teknoloji ile beyin kontrolünü sağlayacak silah teknolojilerini de üretebilecek.


Çin’in sadece beyin kontrolü üzerine çalışmadığı öğrenilirken, ABD’ye göre gen düzenleme, insan performansını arttırma gibi konu başlıkları da, akademinin planları arasında yer alıyor. Öte yandan benzer iddialar daha önceden de ortaya atılmış, ancak herhangi bir karşılık bulamamıştı. 2018 yılından bu yana insan beyni üzerine çalıştıklarını açıkça belli eden Çin Ordusu ise, henüz bir yanıt vermedi.

2018’de Çinli nörobilimcileri, bir askerin yeteneklerini geliştirmek için beyin-makine arayüz teknolojisinin yanı sıra ses, ışık, elektrik, ilaçlar ve hatta transkraniyal manyetik stimülasyon yoluyla sinirbilimin gelecekteki savaşları etkileyebileceği konusunda ayrıntılı bir inceleme yayınladı. Uzun ve detaylı yapıya sahip olan makale çokça tartışmaları da beraberinde getirdi.


Biyoteknoloji konusunda tartışmaların bir süre daha süreceği su götürmez bir gerçek. Beyin kontrol teknolojisi geliştirdiği iddia edilen Çin‘in yanıtı da ayrıca merak konusu. Henüz herhangi bir açıklama yapmayan hükumete karşın ABD cephesi oldukça ısrarcı. Bakalım beyin kontrol tartışmaları bize ileride neler sunacak, bekleyip göreceğiz.

Peki sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Çin gerçekten beyin kontrol teknolojisine bağlı silahlar geliştirmiş midir? Görüşlerinizi ve teorilerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.