3600 ek gösterge için son dakika gelişmeleri merakla beklenirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa süre önce önümüzdeki yılın sonuna kadar bu sorunun çözüleceğini söylemişti.

Ek olarak Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, kasım ayı içerisinde startın verileceğini dile getirdi. 3600 ek gösterge teklifinde toplu sözleşme kararının kendilerine ait olduğunu ve vaat ise Cumhurbaşkanına ait olduğunu belirtti.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 3600 EK GÖSTERGE İÇİN NE DEDİ?


Kadro tahsislerinde de her zaman olduğu gibi en büyük pay eğitime gidiyor. 713 bin 625 öğretmenin atanması gerçekleştirildi. Bir önceki ay ise 20 bin öğretmen göreve başlamış olduğu açıklandı.

Öğretmenleri de dahil eden 3600 ek gösterge meselesi önümüzdeki yıl sonuna dek çözülmüş olacak. 

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?


Ek gösterge, devlet memurlarının maaşlarını ve emekli ikramiye ile maaşlarının hesaplanmasında ki hesap metodu olarak ifade edilebilir. Hesaplama methodu rakamları unvan ve hizmet sınıfı gibi derecelere göre farklılık göstermekte. Aslında ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık kat sayısı ile hesaplanmaktadır.

Bu bakımdan ek göstergesi 3600 olan bir memur, göstergesi 2500 olan bir diğer memurdan emekli maaşı daha fazla ve daha fazla ikramiye alacaktır.

3600 EK GÖSTERGEDEN KİMLER FAYDALANIYOR?


Daha önceki açıklamalarda öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri açıklanmıştı. Ancak ilerleyen zamanlarda ile müfettiş, uzman, şube müdürü, daire başkanı, genel müdür yardımcıları başta olmak üzere idari kadrolara yönelik de bir düzeltme söz konusu oluyor.