Uzmanlar, Delta varyantından sonra yeni bir varyant daha olduğunu açıkladı. İlk olarak İngiltere'de fark edilen ve arkasından İsrail ile ABD'de görülen 'AY.4.2' isimli varyant deltadan daha hızlı ve daha kolay bulaştığı ifade edildi.


Aşılama oranı henüz beklentiyi karşılayamadığı için salgının üstesinden bir türlü gelemiyoruz. Virüs hakkında gelişmeler ve kötü haberler ise her geçen gün kendini yeniliyor. Çünkü 5 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan virüsün bir yeni mutasyonu daha ortaya çıktı. "AY.4.2" olarak gelen virüs, ülkelerde kendini gösterirken hastane kuyrukları tekrardan başlamaya başladı.


Yeni varyant ilk olarak İngiltere'de fark edilmişti. Ancak geçtiğimiz gün İsrail'de bir çocuğun da yeni varyantı taşıdığı ortaya çıktı. Çocuğun ise geldiği yer Moldova olarak ifade edildi. Bunların yanı sıra ABD'den de bu konuya yönelik açıklama geldi. Uzmanlar açıklama yaparak, "Veri tabanlarımızda yer alan raporlara göre 10'dan az vaka şuan mevcut" şeklinde açıklama yaptı.


"Delta varyantına benzer"


İsrail Sağlık Bakanlığı Direktörü olan Nachman Ash, AY.4.2 hakkında yeni açıklamalar yaptı. Yeni mutasyonun alt varyant olduğunu söyleyen Ash, daha çok detaya ihtiyaç olduğunu ve araştırmaların devam ederken Delta varyantından pek farkı olmadığını dile getirdi. Asıl sorunun ise Delta varyantına göre daha hızlı ve kolay bulaştığı ifade edildi.


Tıp dünyası ise yeni varyantın büyük bir dalgaya yol açabileceği söyleniyor. Açıkçası aşılama hızlarının da az olmasından dolayı salgında yeni dalga meydana gelebilir. Herkesin aşı yapmasının gerektiği ifade edildi.