Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir araştırma kapsamında insanların ekrana bakma süreleri her geçen gün artış gösteriyor. Uzmanların bu doğrultuda 2050 yılında dünya nufüsunun yarısından fazlasının gözlük takma ihtiyacı duyacağını belirtiyor.


Ekrana uzun süre bakmanın göz sağlığına zarar verdiğini hepimiz biliyoruz. Yapılan araştırmalar kapsamında bu durum aslında tahmin edilenden daha kötü bir dereceye gelmiş durumda.


5 Ekim 2021 günü The Lancet dergisinde yer alan araştırmaya göre telefon, tablet ve bilgisayarlara bakma %30 miyop riskini arttırdığını doğruladı. Araştırmalar özellikle bilgisayar oranları ile birleştiğinde bu durumun %80'lik orana kadar ulaştığını ifade etti.


Ekrana bakmanın göz üzerinde ki etkilerini tam olarak doğrulamak için 3.000'den fazla araştırmayı uzmanlar inceledi ve 2050 yılına kadar 5 milyar insanın gözlük takma ihtiyacı olacağı açıklandı. 


Bu çalışmayı ise ; Anglia Ruskin Üniversitesi, Singapur Göz Araştırma Ensitüsü ve Avustralya Göz Araştırmaları Merkezi’nden uzmanlar gerçekleştirdi. 


“Ekran süreleri pandemide tavan yaptı”


Uzmanların açıklamasına göre COVİD-19 pandemi sebebiyle ekran süreleri ortalaması tavan yapmış durumda. Pandemide evde kalan insanlar ve özellikle uzaktan eğitim sebebiyle çocuk büyük demeden herkes ekrana uzun süreli bakmak zorunda kaldı.


Bu bakımdan dolayı miyop veya miyopi göze gelen ışınların retinanın üzerine değil önüne odaklanması sonucunda uzaktaki nesnelerin bulanık gösterilmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Tedavi olarak gözlük, lens ve ameliyat gereklidir.