Gelir ve damga vergisi ile beraber asgari ücretten Asgari geçim indirimi olan AGİ kaldırıldı. Ancak asgari ücret için bir yeni düzenleme geliyor...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün milyonların merak ettiği asgari ücreti açıklamıştı. Yüzde 50'den fazla zam ile asgari ücret 4 bin 253 liraya kadar arttırıldı. Bu rakam elbette hem işçiyi hemde işveren kesmini memnun etmiş olarak duruyor.

Yinede akıllarda bir soru kalıyor...

AGİ KALKTI


Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücreti açıklarken; işvereni rahatlatan bir müjdeyi de verdi.

Buna göre asgari ücretten gelir ve damga vergisi kalktı. Yani işveren, yaklaşık 450 liralık bir ücretten kurtulmuş oldu.

Bu iki vergi kaleminin yanında Asgari Geçim İndirimi (AGİ) de kalkmış oldu.

SABİT TUTAR OLACAK


Gelir vergisinden düşen ve işçiye işveren tarafından devlet adına ödenen AGİ’nin, ‘artık alınmayan bir verginin bu durumda iadesi de söz konusu değildir’ denilip kalkmasına karar verildi.

Bundan sonra tüm asgari ücretli çalışanlar; evli, bekar, çocuklu veya çocuksuz olsun olmasın 4 bin 253 lira sabit tutar alacak.

MAAŞI, ASGARİ ÜCRETTEN YÜKSEK OLANLAR


Peki, maaşı ücretin üzerinde olanlar AGİ yerine ne alacak?

Bununla ilgili yeni bir düzenleme yapıldığı belirtiliyor.

Artık adı AGİ olmayacak ancak bu geçim indirimini kapsayacak bir çalışma yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne gelecek.

ASGARİ ÜCRET NELERİ ETKİLEYECEK?


Asgari ücretin yüksek belirlenmesi, diğer bütün gruplarda ücret artışlarını beraberinde getirecek.

Brüt 5 bin 4 lira olan asgari ücret; işsizlik, doğum ve tazminat gibi kalemlerin rakamlarını yükseltmiş olacak.

Asgari ücret; işsizlik maaşı, 65 yaş aylığı, doğum, askerlik borçlanması ödemesi, yurt dışı hizmet borçlanması ödemesi, SGK idari para cezaları, asgari ücretlinin kıdem, ihbar tazminatı tutarını etkileyecek.