Asgari ücret 4.000 TL olacak mı? 2022 asgari ücret maaşı ne kadar olacak? Asgari ücrette büyük zam beklentisi henüz daha devam ediyor. Milyonları ilgilendiren asgari ücret zammı refah payı ile beraber nefes alınabilir bir hale gelebilir. Geçtiğimiz yıl enflasyon oranı yüzde 14,03 olurken komisyon tarafından asgari ücret yüzde 21,56 oranında arttırıldı. Bu yıl ise enflasyonda 10 puanlık bir artış olması bekleniyor.


SGK bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret zammı hakkında kısa süre önce bilgileri aktarmıştı. Bilgin son açıklamalarında Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun kısa süre sonra toplanacağını söyleyerek "Çalışanların hayatlarını olumlu yönde etkilemek adına çalışacağız" açıklamasını yaptı. Bu açıklamalardan sonra asgari ücretin ne düzeyde olacağı merak ediliyor. Sendikalar ise taleplerini iletmeye devam ediyor.


HAK-İŞ: ENFLASYONUN ÜSTÜNDE ZAM İSTEYECEK


Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, kısa süre önce asgari ücret beklentilerini dile getirmiş ve pandeminin etkilerinin azaltıdığını ekonominin ise olumlu ilerlediğini söylemişti. Daha sonra açıklamalarında "İnanıyorum ki, işverenler ekonomik büyümede en güzel paya sahip olan işçilerine cömer davranacak. Bizler ise enflasyonun üstünde bir zam oranı talep edeceğiz" şeklinde açıklama yaptı. 


TÜRK-İŞ: 45 SENEYE BEDEL OLABİLİR


HAK-İŞ başkanının açıklamalarından hemen sonra Türk-İş başkanı olan Ergün Atalay'da bu konu hakkında bazı açıklamalarda bulundu. "Asgari ücret yeni yılda hiç olmadığı bir seviyede olabilir. 45 Senedir asgari ücreti ele alıyoruz. Vatandaşların yüzünü güldürecek bir sene olacak. 45 seneye bedel bir sene geliyor" şeklinde açıklama yaptı.


Asgari Ücretin Şuan ki Fiyatı?


2021 yılı içerisinde asgari ücret 2.825 TL net ücret olurken brüt ücret ise  3.577 lira olarak görülüyor.


YENİ FORMÜL 715 TL KESİNTİNİN ÖNÜNE GEÇECEK!


Hükümet tarafından asgari ücret iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Yapılacak düzenlemeden önce 751 TL'lik bir kesinti alınıyor ve bu kesintinin önüne geçmek için toplantılar devam ediyor.
AK Parti'nin asgari ücret zammı belli olmadan vatandaşları sevindirecek yeni bir düzenleme içerisinde olduğu açıklandı. Taslakta olan çalışmada 751 TL'lik kesintinin alınmaması için iki formül masaya yatırıldı. Onaylanırsa eğer vatandaşın yüzü gerçekten gülecek.

4 AYRI VERGİ TARTIŞILIYOR


Şimdiki 3.577 TL olan asgari brüt ücret için vatandaştan SSK, sigorta, gelir vergisi ve damga vergisi gibi 4 farklı kalemden vergi alınıyor. Bu şekilde maaş 2.825 TL'ye düşüyor. Bu verginin iyileştirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

SON 45 YILIN EN İYİ ZAMMI GELİYOR


Asgari ücret için 45 yılın en iyi zammı gelecek. Milyonların yüzünü güldürecek yeni maaş ne kadar olacak elbette merak konusu.
Şuan için tüm gözler Aralık ayında son görüşmeye çevrilmiş durumda. Aralık ayı içerisinde yeni yıl alınacak asgari ücretin net tutarı belli olacak. .