Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren ve merakla beklediği 2022 asgari ücret zammı için ilk toplantı bu gün yapılacak. Toplantıda asgari ücret alan kişilerin vergi sorununa formül aranırken, zam için ise üç farklı çalışma üzerinde yoğunlaşıyor.

2022 yılında geçerli olacak olan asgari ücret zammı için beklenen gün geldi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2022 yılında geçerli olacak asgari ücret zammını belirlemek için toplanacak. İşçi sendikaları ortak basın açıklaması yaparak, ücretlilerde damga vergisinin alınmamasını ve tamamen kaldırılmasını, asgari ücret sonrası ilk vergi basamağı olan oranın yüzde 10 a düşmesini istedi. Her yıl 4 toplantı sonrasında belirlenen asgari ücret zammı bu yıl daha erken sonuçlanabilir.

para

Sabah Gazetesinin haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılacak toplantıya, işveren tarafını temsilen TİSK, işçi tarafını ise temsilen ise Türk-İş katılacak. İşveren heyetinin başkanlığını TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetinin başkanlığını da Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat yapacak.

YENİ ASGARİ ÜCRET PAZARLIĞI ERKEN SONUÇLANABİLİR

Taraflar, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları için her yıl dört kez bir araya geliyor. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin 2022 yılında geçerli olacak yeni asgari ücret zammını aralık ayının sonu beklenmeden hızlı şekilde müzakere edebileceği belirtiliyor.