2021 yılı içim Nobel Ödül sezonu tekrardan geldi. Her sene Ekim ayında yapılan Nobel ödülleri, İsveç ve Norveç'te bulunan komiteler tarafından bilim, ekonomi ve edebiyat'ın yanı sıra barış alanındada yapılan çalışmalara farklı ödüllerde layık görüldü. Toplamda 6 Nobel ödülü verilecek. Geçtiğimiz yıl salgın yüzünden online ortamda ödül dağıtımı yapılmış ve etkinlikler iptal edilmişti. Bu yıl pandemiden dolayı törende titiz bir çalışma yürütülüyor. Bu yıl hem fiziksek hemde online olarak ödüller sahiplerini bulacak. Yapılan açıklamada Nobel ödülüne layık görülen kişiler Aralık ayında ödüllerini alabilecek.

Nobel Ödüller Neler?

Her yıl, bir kişimim ya da kuruluşun belirli alanlarda yaptığı çığır açan projelere farklı kategorilerde 6 tane Nobel Ödülü verilir. Bu alanlar, Tıp, Fizik, Kimya, Edebiyat, Bilim, İktisat ve barış projeleridir.

Nobel ödül komitesi bu yıl 329 adayın olduğunu duyurdu.

Nobel Ödüllerini Alan Kişilerin İsmi ne zaman açıklanacak?

4 Ekim ila 8 Ekim arasında her gün bir ödül sahibini bulacak. En son ödül de 11 Ekim’de sahibine verilecek. Açıklama İsveç'in başkenti Storckholm'dan ve Norveç'in başkenti Oslo’dan Nobel Ödül jurileri tarafından yapılacak.

Kategoriye Göre Ödül Dağılım Tarihleri

Fizyoloji veya tıp ödülü 4 Ekim.

Fizik ödülü 5 Ekim.

Kimya ödülü 6 Ekim.

Edebiyat ödülü 7 Ekim.

Barış çalışması ödülü 8 Ekim.

Ekonomi bilimi ödülü 11 Ekim.

Kazananlar ödül olarak ne alacak?

Kazanan Nobel Ödülü sahipleri, Nobel Ödül diploması ve ayrıca 1,1 milyon dolar para ödülünün sahibi olacak.