2021  Ekim Sigaraya Gelen ZamlarHer sene birçok şeye yapılan zamların arasında alkol ve sigara zamları da nasibini alıyor. 2019 yılından beri sigaraya zam yapılmazken 4 ekim 2021 tarihi itibari ile öncelikle Philip Morris ardından JTİ ve British AmericanTobacco firmaları artan dolar kuru ve maliyet artışları sebebiyletütün ürünlerine zam gelmiş bulunmakta.

Yapılan 1 liralık zammın 81 kuruşu devlete vergi olarak giderken 19 kuruşu sigara firmalarına kalmakta. Özel Tüketim Vergisi’nin bu derece yüksek olması nedeniyle alkole, tütün ürünlerine yapılan zamlar tüketicinin cebini yakıyor. Senede 2 kez zam gören sigara fiyatları sene sonunda da etkilenip etkilenmeyeceği merak konusu olmuş durumda.
 

Gelen zamlar sonucunda en düşük fiyatlı sigara 15.5 lira iken en yüksek fiyatlı sigara 19.5 liraya yükseldi.
 

Philip Morris firmasının zamlı fiyat listesi;


MarlboroEdge: 17 Lira
MarlboroTouch: 18 Lira
Marlboro: 19 Lira
Parliament: 19,50 Lira
ParliamentMidnight Blue: 18,50 Lira
Muratti: 17 Lira

MurattiBlu: 16 Lira
Lark: 16 Lira
Chesterfield: 15,50 Lira
ChesterfieldMode: 15,50 Lira
L&M: 15,50 LiraJTİ firmasının zamlı fiyat listesi;


Winston Slender Dark Blue-Deep Blue: 16 Lira
Winston Slender: 16 Lira
Winston: 17 Lira
Winston Xsence Black &Gray: 18 Lira
CamelSlender: 15,5 Lira
Camel: 16 Lira

Monte Carlo: 15,5 Lira


 Kimileri için zamların olması sigarayı bırakmak için güzel bir vesile olsa da kimisi sigara ne kadar olursa olsun bırakamam diyerek tüketimine devam ediyor. Kimi tüketiciler tütün sarıp maliyeti düşürmeyi tercih ederken kimisi sırf daha uygun fiyatlı diye kaçak sigaraya yönelebiliyor. Hal böyle olunca devletin bu alanda da denetimlerini sıklaştırması gerekiyor.

Fiyatların yıl sonunda  tekrarlanacağı ve  % 13 lük bir artış  olacağı  konusunda bazı bilgiler de  geliyor. Sigara  bırakma  oranlarının artmasını ümit ediyoruz.

Sigarayı Bırakma Zamanı  Gelmedi mi ?


 Sigara zamlarından sonra sigarayı bırakmayı düşünen kişiler için önerilerde bulunacak olursak öncelikle bu konuda kararlı olmak ve kendinize inanmanız gerekir. İradenize yenilip en ufak durumda sigaraya yönelmemek gerekir. Kendinizi oyalayacak aktiviteler edinebilirsiniz, spor yapabilirsiniz, sigara içilen ortamlara girmemeye çalışmalısınız, sigara içmek istediğinizde sakız çiğneyebilirsiniz, profesyonel anlamda destek almak için Yeşilay Danışmanlık Merkezi gibi kurumlara başvurabilirsiniz.