Dar gelirli vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan yardımlardan bir taneside çocuk yardımı. Ekonomik açıdan sıkıntı çeken ve dar gelirli ailer için verilen çocuk parası bu ay da devam edecek. Gelecek ay her çocuk için 1259 TL yardım parası verilecek. Çocukların korunması devletin asli görevlerinden biri olduğu için, Bakanlık her ay düzenli olarak ekonomik açıdan destek sağlıyor.

Kasım Ayında 1259 TL SED ödemesi dağıtılacak

Devlet tarafından çeşitli yardımlarla çocukların desteklenmesini sağlanırken, başvuru yapan ailelerin ihtiyaç sahibi olup olmadığı incelendikten sonra yardımlar yapıyor. Başvuruda belirtilen şartları taşıyan ailelere daha önce de olduğu gibi kasım ayında da 1259 TL maddi destek ödemesi verilecek. Sosyal ve ekonomik destek alabilmek için başvuran ailelerin maddi yardım şartlarına uygun olması gerekiyor.

Dar gelirli ailelerin çocukları çin her ayın 15’inde düzenli olarak maddi yardımlar devlet tarafından yapılıyor. Kasım ayı için de başvuru tarihi belli oldu ve ödeme süreci başladı. SED ödemesi olarak bilinen sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yardım almak isteyen isteyen aileler çocukları adına başvuruda bulunması gerekiyor.

SED Başvuruları Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ekonomik olarak geçim zorluğu yaşayan ailelere verilen sosyal ve ekonomik destek ödemeleri hakkında açıklama yaptı. Bakan Yanık, 2021 Kasım ayında toplam 170 milyon 596 bin lira bütçe ayrıldığını belirtirken ödemelerin 15 Kasım tarihine kadar hak sahibi olan vatandaşların hesabına geçeceğini duyurdu. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden yapılan sosyal ve ekonomik destek ödemeleri ile çocukların maddi zorluk yaşamasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Ekonomik anlamda zorluk çeken ve çocuklarının maddi ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler, bu yardımdan faydalanmak için başvuruda bulunabilir. SED kapsamında kasım ayında çocuk başına 1259 TL maddi destek almak isteyen aileler, çocuklarının nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuru yapabilir. Başvuru merkezleri Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, e Devlet ya da Sosyal Hizmetler merkezleri olarak açıklandı.